برده هنرمند هنرمند انیمیشن طراحی کاراکتر

برده: هنرمند هنرمند انیمیشن طراحی کاراکتر والت دیزنی دنیای واقعی انیمیشن تخیل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم! / در معرض ترساندن از سوی متولیا

حسن فتحی، کارگردان نام آشنای ایران، بعد از آخر فصل سوم سریال محبوب شهرزاد، در صفحه شخصی اش با مردم درددل کرد. متن پست اینستاگرام حسن فتحی: «به پايان آمد ا

در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم! / در معرض ترساندن از سوی متولیا

حسن فتحی: در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم! حسن فتحی: در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم!

عبارات مهم : سريال

حسن فتحی، کارگردان نام آشنای ایران، بعد از آخر فصل سوم سریال محبوب شهرزاد، در صفحه شخصی اش با مردم درددل کرد.

متن پست اینستاگرام حسن فتحی:

«به پايان آمد اين دفتر حكايت همچنان باقي . . . .

” زن ها ،آقايان ، تماشاگران محترم ، سه فصل سريال شهرزاد به پايان رسيد ، و اميد است در آينده اي نزديك امكان ساخت فصل چهارم آن كه در آن شاهد بازگشت مجدد قباد وشهرزاد و فرهاد به متن قصه خواهيم بود، فراهم گردد!

سريال شهرزاد براي مخاطبانش، ماجرای تراژيك و آميخته با تخيل «عشق و سیاست و پول» در کشور عزیزمان ایران دهه سی شمسي بود، و براي من و همكارانم تجربه ای سخت و طاقت فرسا در دهه نود شمسي! در اینجا و در اين زمانه که ماییم، واقعیت ها، بسیاری اوقات از امر تخیلی تخیلی تر هستند و از همین رو باید در میان گذاشته شوند تا بتوان باور کرد و اعتماد نمود.

شفاف سازی این واقعیت های تاریک و تو در تو تنها راه استمرار و بقا جهت همگان و به خصوص هنرمند هست. ساخت و ساز سریال شهرزاد در طي اين پنج سال ، کلکسیونی از آزمون های رنگارنگ جهت هنر و هنرمندی شد که می خواهد بیافریند، مستقل بماند و اخلاقی عمل کند؛ آزمون هایی که عبارت باشند از تلاش جهت پیدا کردن نسبت میان هنر از یک سو ، و سه گانه «سرمایه، سیاست روز، افکار عمومی» از سوی دیگر .

همه این سال ها کارگردانی جهت من آکروباسی میان اصولی چون استقلال، واکنش‌ها اخلاقی ، شفافیت ، و البته یافتن عالی ترین نسبت با همین سه گانه بوده است ، و با سریال شهرزاد در بسیاری از لحظات این آکروباسی به قصد حفظ تعادل در معرض ترساندن قرار گرفت.

تردیدی نیست که صنعت سینما و فیلم با خلاقیت و تخیل سر وکار دارد و نیازمند خلوت و امنیت ذهنی هست. کاری است گروهی و موفقیتش در گرو همکاری و همبستگی میان همه افراد گروه. با مخاطب سر و کار دارد و به این معنا که نه تنها باید مورد پسند قرار بگیرد بلکه بایدنقاد ناروايهاي فرهنگي و عادات عمومی هم باشد.

به علت نقش اجتماعی اش هر لحظه در تنش است با سليقه هاي متفاوت سياسي و نهايتا اينكه جهت به آخر رساندن خود نیازمند پول است در عین اینکه باید مستقل باشد. حفط تعادل جهت یک فيلمساز در خلق و توليد يك اثر هنري، التزام به این نکات است و متأسفانه چنین التزامی در جامعه ما همواره در معرض تهديد و ترديد قرار ميگيرد، ترديدي میان منافع خود و دیگری؛ میان اخلاق و مصلحت؛ میان استقلال و میل سیاست به دخالت؛ میان منطق سرمایه و جنس هنر؛ میان افکار عمومی و نقد آن.

این تعادل های مهم و الزامی متاسفانه از همان فصل اول سریال به واسطه ضرب و زور رسانه اي برخي سليقه ها در معرض آسيب و تهديد قرا گرفت.

در تمام مدت من سعي كردم تا به ياري همكارانم، این تنش ها و حاشیه ها را که گاه به افکار عمومی ربط پیدا می کرد و گاه به سیاست های رسمی و متولیان رسمی تاریخ معاصر و قرائت های مسلط از تاریخ، نادیده گرفته و كار را به انجام برسانم و البته استقبال عمومیِ مخاطبانِ متنوع و متعلق به اقشار متفاوت در داخل و خارج كشور ، پشت و پناه و نقطه اتکای محکمی شد جهت استمرار کار.فصل اول سریال شهرزاد با اعتماد، همدلی و امیدی که برانگیخت پاداش خود را گرفت.

اما همزمان با از سر گیری فصول بعدي سریال، اثری که مباهات می کرد به اعتمادی که در ميان مردم برانگيخته بود، ناگهان در معرض اتهام قرار گرفت.

این بار شايعه شبهات مالی بحران ایجاد کرد.

باید جواب می دادیم، سرمایه از کجا آمده است؟

از متولی قانون تا فعال مدنی، از چپ و از راست، از رومی روم تا زنگی زنگ، ارکستر وار، هماهنگ و پر سر و صدا و گسترده ، منابع مالی این سریال را که مستقل بود و خارج از نهاد صدا و سیما پخش می شد به پرسش گرفت و این بار با وارد آوردن اتهام پولشويي و اختلاس ، همه اعتماد عمومی را نشانه رفت ! چه باید می کردیم؟ تن می دادیم به شایعه و شبهه و بازار داغ جو سازی و كار را تعطيل ميكرديم ؟

و يا برغم تهمت ها و افتراهاي ريز و درشت كه علاوه بر حيثيت تهيه كننده سريال ، آبروي من ، همكار نويسنده ام ، و يكي دو تن از بازيگران اصلي سريال را نشانه رفته بود، و با اميد بر طرف شدن شبهات و شايعه پراكني افرادي كه با هر نيت و انگيزه توقف فيلمبرداري شهرزاد را نشانه قرار داده بودند، کار را ادامه می دادیم؟

صد البته نقطه قوت هنرمند، استقلال اوست و براي او هميشه این وحشت و تردید وجود داردکه هرگز بازیچه دست متولیان سرمایه و قدرت های موازی پشت پرده قرار گيريد.

هنرمند دلگرم است به اعتماد مردم و نمی تواند فقط به منافع مادی خود بیندیشد و طبیعی است که باید بداند با کمک چه سرمایه ای می تواند خلق را ممکن سازد .

اگر چه در نهايت ما راه دوم را گزینش كرديم و موازي آن، دروغ و واهي بودن شبهات و اتهامات نيز كاملا به اثبات رسيد، ولی بي ترديد یکی از سخت ترین لحظات ساختن سریال شهرزاد همین گزینش بر سر این بزنگاه بود. گزینش میان افکار عمومی که گاه چون کشتی بی لنگر هست، و حقیقتي که جهت اثباتش باید مرام و معرفت حلم وصبوری دانست؟

اكنون در پايان ساخت و توليد و پخش، صحبت کردن از این بزنگاههایی که هر بار کارگردان و ديگر دست اندرکاران سریال شهرزاد را در برابر گزینش هایی خطیر قرار می داد به چندین کار می آید، بايد دانسته شود سريالي كه موجب همدلي و هيجان و كنجكاوي نسبت به گوشه هايي از تاريخ معاصر در نزد مخاطبانش شده، به قيمت مديريت چه تنش ها و دست و دل لرزيدنهايي ميسر گشت، بايد دانسته شود تا بتوان بر آن اساس براي ادامه كار راه حل و چشم اندازي روشنتر ترسيم كرد.

در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم! / در معرض ترساندن از سوی متولیا

بايد دانسته شود تا افكار عمومي به سرعت بازيچه دست متوليان ثروت و منطق قدرت نشود، و براي نفرين و آفرين گفتن، شتاب نكند و صبوري بياموزد و طمأنينه پيشه كند.

من در طي سالهاي حضور در اين عرصه، تنها به يمن همين اعتماد به مردم، اعتماد به روشنگري زمان، و صبوري بوده است كه از پا نيفتاده ام و مرارتها را تاب آورده ام. و اكنون در كلام آخر، به نيابت از سوي يك به يك همكارانم، قدران قدرشناسي وحسن توجه مردم عزيزي هستم كه سريال شهرزاد را برغم همه نقصانها و كاستيهاي آن مورد حمايت و اعتماد خود قرار دادند.

طهران، خرداد ٩٧ ارادتمند حسن فتحي.

واژه های کلیدی: سريال | سریال | اعتماد | فصل اول شهرزاد | اخبار فرهنگی و هنری

در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم! / در معرض ترساندن از سوی متولیا

در معرض ترساندن از سوی متولیان سرمایه هستیم! / در معرض ترساندن از سوی متولیا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs